Tipy a doporučení

Obecně platí, že na údržbu smaltovaných povrchů jako je vana, umyvadlo, dřez nebo sprchový kout (ale i mikrovlná trouba, myčka, pračka apod), by se neměly používat chemicky agresivní látky nebo přípravky obsahující písky. Mnohokrát jsme renovovali vany zničené "běžnými" přípravky, které jsou doporučované v reklamách (Cif, Bref, Savo, Fixinela apod.), na něž smalt z dlouhodobého pohledu špatně reaguje. Obvykle smaltovaný povrch začne ztrácet lesk, následně hrubne, snadněji se zanáší a hůř se udržuje. Před lety jsme toto konzultovali s chemikem, kdy jsme žádali o radu, co lze použít na údržbu, aby životnost vany byla co nejdelší. Bylo doporučeno čištění pomocí přípravku na nádobí (např. saponát jako je Jar) nebo tekuté mýdlo. Obojí je šetrné jak na novou tak na zrenovovanou vanu a pravidelnou údržbou se povrch nezanáší. Dále doporučil nenechávat sprchové přípravky na vaně (ze zkušenosti víme, že také vyžírají smalt a tato místa jsou hrubá) a vyhnout se kapajícím kohoutkům nebo bojlerům či vypouštění pračky do vany. Pokud se ve vaně koupou domácí mazlíčci, sprchují se v ní kytky, doporučuje se dávat na dno gumovou podložku bez přísavek nebo ručník, což zabrání tomu, aby se povrch mechanicky poškozoval. 

Při čištění odpadů není vhodné používat sypký krtek, který se zalévá horkou vodou, kdy roztok většinou vybublá až do vany a naleptává smalt. Spíše doporučujeme odpad prolít horkou vodou a poté nalít do odpadu gelový čistič, který se musí nechat působit déle, ale nehrozí poškození vany jako při použití sypkého čističe.

Dalším velkým problémem je myšlenka, že vana, kterou lze dnes běžně koupit za 2-3 tisíce korun, vydrží dvacet nebo i více let. Z praxe můžeme potvrdit, že vany v této cenové relaci mají obvyklou životnost od dvou do desíti let (plechový podklad často reziví, smalt po krátké době hrubne) a podle odborníka přes koupelnové vybavení cena kvalitní vany s dlouhodobou životností začíná na sedmi tisících korunách. Nejmladší vanu, kterou jsme renovovali, byla pouze jeden a třičtvrtě roku stará.

Proto doporučujeme hlídat si výše zmíněné, o vanu se dobře starat, aby Vám co nejdéle vydržela.

Pokud Vás k tématu napadly další otázky, rádi Vám na ně odpovíme.

 

Přejeme Vám příjemný den.

( Snažíme se být pro Vás neustále k dispozici, přesto pokud nás nezastihnete, napište prosím email, jakmile to bude možné, odpovíme Vám. Děkujeme. )